A mindfulness meditációi azoknak szólnak, akik nyitottabb, őszintébb életre vágynak. Akik e módszereket tartósan gyakorolják, úgy tapasztalják, hogy ez az út nagyobb szabadsághoz és kevesebb szenvedéshez vezet.
A mindfulness maga a tudatos jelenlét. Tudatosan jelen vagyunk abban, ami itt és most történik velünk – a testünkben és a tudatunkban. Amikor belső történéseinkre figyelünk, lehetőségünk nyílik rá, hogy tetten érjük automatikus, meggondolatlan reakcióinkat – ha pedig ez megtörténik, esélyt kapunk rá, hogy kilépjünk a programozottság világából, és tudatos döntéseket hozzunk.
Ezeket a meditációkat gyakran 8 hetes MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction – tudatosságalapú stresszcsökkentés) tanfolyamokon tanuljuk meg. Az MBSR egy Jon Kabat-Zinn és munkatársai által kidolgozott, főként buddhista meditációs módszerekre, illetve részben hatha jógára alapozott önsegítő program, amelynek során olyan technikákat és szemléletet tanulunk, amelyekkel testi és tudati szenvedésünk tudjuk mérsékelni – vagy akár teljesen meg is szüntetni.
Általában csoportos tanulásról van szó. Hetente tartunk 2-3 órás foglalkozásokat, s majdnem minden héten megtanulunk és gyakorlunk egy-egy meditációs technikát. Emellett pedig alapvető, gyakorlati tudást is szerzünk a tudat és az érzelmek működéséről. Habár társas tanulásról van szó, a munka lényegi részét mindenki otthon, önmaga végzi, az egyes technikákat mindenki egyedül gyakorolja.
Ezért fontos az elköteleződés: csak akkor derülhet ki, hasznos-e számunkra ez a módszer, ha mindennap, rendszeresen, több héten át gyakorolunk. Ha izmokat akarunk növeszteni, kitartóan kell sportolnunk. Ha tudatosságunkat, tudatos jelenlétünket akarjuk erősíteni, akkor hasonló kitartással kell a meditációkat is gyakorolnunk. Mire vége a tanfolyamnak, egészen biztosan tapasztalni fogunk valami változást az életünkben. Valamint kialakul egy elképzelésünk arról, hogy mely technika vagy mely technikák a leghasznosabbak a számunkra, és hosszú távon abban, azokban mélyülünk el.
Az MBSR-tanfolyamok 8 héten át tartanak, minden héten van egy 2,5 órás foglalkozás. Valamikor a hatodik hét környékén, szombaton vagy vasárnap pedig tartunk egy általában öt-nyolcórás gyakorlónapot – itt nem tanulunk újat, hanem csak gyakorlunk.
Mióta a Massachusetts-i Egyetem Stresszklinikáján kidolgozták és alkalmazni kezdték ezt a programot, a mindfulness szinte világméretű mozgalommá vált, különösen az angolszász országokban terjedt el. Számos új, tudományosan is akkreditált módszer született azóta, mint pl. az MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy – tudatosságalapú kognitív terápia) vagy az MBPT (Mindfulness-Based Pain Therapy – tudatosságalapú fájdalomterápia), de létezik már kifejezetten szülőknek, természetkedvelőknek vagy pedagógusoknak szóló program is.
A tudatos jelenlét meditációinak hasznát könyvtárnyi tudományos kutatás támasztja alá. A hétköznapi szenvedés mértékének a csökkentésén túl számos mentális és testi probléma esetén is sokszor hasznosan alkalmazható (pl. fájdalomzavar és krónikus fájdalmak, alvászavar, szorongásos állapotok, a depresszióba való visszaesés megelőzése, evészavarok, függőségek, ADHD, pánikzavar, az immunrendszer erősítése – de ez a felsorolás szinte végtelen hosszúságú lehetne). Mindezektől függetlenül az MBSR a szó hagyományos értelmében nem terápia, még csak nem is tanácsadás – sokkal inkább „önmagunkkal való törődés”. Jon Kabat-Zinn szerint aki meditál, az önmagát gyógyítja.
Ma már önállóan, az interneten keresztül, csoportokban, de egyénileg is lehet tanulni ezeket a módszereket – tanárral vagy tanár nélkül, ingyen, elérhető áron vagy épp sok pénzért. Egyelőre kevés országban szabályozzák, ki lehet mindulness-tréner, s ezért a tanítás színvonala nem mindig garantált. Ezen az oldalon kizárólag olyan tanárok, szupervizorok és trénerek adatai, eseményei jelennek meg, akik megfelelnek a rájuk vonatkozó irányelvek előírásainak.